חינם: משקפיים מיוחדות לבעלי עסקים

אחרי ששמטנו את היכולות שלנו לתפוש את העולם בצורה מדעית ומדויקת ונודענו גם למגבלות השונות שלנו בהבנה ובשמירה של ההבנות שלנו על העולם, נדמה כי נותרנו מאוד מוחלשים ואבודים.

כל היסודות עליהם אנחנו מתבססים מתבררים לנו כמאוד גמישים ודינמיים. האדמה אינה יציבה עוד.

התובנה הזו היא מאוד חמקמקה. משהו בתוכנו נורא רוצה להמציא לנו בטחון מדומה ולשמר אותו.

אולם, לדעתי התובנה הזו היא הבסיס הכי חשוב עליו עלינו לבסס את חיינו כמכלול ואת תהליכי הניהול שלנו בפרט.

במקום לחשוב שאנחנו הולכים על אדמה יציבה ושדרכנו ברורה ובטוחה, אנחנו נפעל ממקום של דילוג מתמיד מעל מכשולים, בידיעה שצפויות לנו הפתעות ושכל זה נעשה בחושך מוחלט.

אכלתם פעם בחושך מוחלט? דילגתם פעם כילדים בין אבנים? החיים הפתיעו אתכם והביאו לכם משהו לא צפוי, טוב או רע? זו בערך המציאות שלנו.

בתחילה זה מלחיץ מאוד וכשמבינים את זה, נוצרת תחושת חוסר בטחון חזקה, בהמשך מתרגלים ואפילו נהנים מהמחשבה "אלו דברים חדשים יגיעו אלי היום…". עם הזמן נוצרת גמישות מחשבתית וההתנהלות שלנו הופכת יותר קלילה, מאפשרת ומותאמת למציאות המשתנה.

למעשה אנחנו ממציאים שגרה חדשה וזמנית, בה אנחנו מוכנים מראש לאותו רגע שבו נבין שהיא הופכת להיות לא רלוונטית יותר, ואז מגיע הרגע שבו אנחנו פועלים ומהר.

אז איך זה בדיוק עובד?

למעשה התהליך מתחיל בחיפוש אחר הנחות יסוד, כלומר איך אנחנו תופסים את המציאות לרגע זה.

אנחנו מאמתים את הנחות היסוד שאספנו מול מידע קיים, מול מחשבות של אנשים אחרים עד שהנחות אלו מתגבשות לכדי "משקפיים", דרכם אנו מסתכלים על העולם.

משקפיים אלו מתאימות לנו לעכשיו אולם, הן טעונות בדיקה מדי פעם וברור לנו מראש שהן לא יחזיקו לנו לכל החיים. כדאי לשים לב שהמשקפיים שבחרנו למעשה צובעות לנו את העולם בצבעים שונים.

אנשים שונים יסתכלו על אותה סיטואציה ויפרשו אותה בצורה שונה לגמרי. יש אנשים שתמיד יתלוננו: על ראש הממשלה, על המדינה, על ראש העיר, על מנהל הבנק וכו’. אחרים יהיו אסירי תודה על כל דבר שהם מקבלים.

מה המשקפיים שלך? האם אתה אוהב אותן? האם אתה רוצה להחליף אותן?

אנשים מרתקים מרכיבים משקפיים לא שגרתיות וזו חוויה מדהימה וזכות גדולה להיות לצידם. אנשים אלו הם מורים פורצי דרך שיודעים לזהות ולנצל הזדמנויות, בחיים ובעסקים.

הנה שתי דוגמאות לאנשים שחשבו אחרת מהסביבה שלהם, בזכות האומץ שלהם להטיל ספק בהנחות היסוד המקובלות והנכוֹנוּת שלהם לבדוק סברוֹת אחרות:

אריסטוטלס אונסיס, בן למשפחת מהגרים תורכיים שהיגרו ליוון, זיהה מצב בו, לאחר מלחמת העולם הראשונה, נותרו ספינות רבות ללא שימוש. בעוד אחרים נרתעו מעסקי הספנות, הוא החל לקנות ספינות, מיכליות ואוניות נוסעים.

הנחת היסוד שלו, בשונה מאחרים הייתה, כי תחום הספנות הולך לצמוח באופן משמעותי.

הנחת יסוד זו הפכה אותו תוך עשור להיות אחד מאנשי העסקים הבולטים והעשירים ביותר בעולם, שלימים הקים גם את חברת התעופה הלאומית היוונית "אולימפיק".

רוצה גם משקפיים כמו שלו?

הנה דוגמא נוספת:
במלחמת העולם השנייה, מטוסי בעלות הברית ספגו אבידות קשות והיה צורך לבחון כיצד מקטינים את הסטטיסטיקות של נפילות המטוסים. לשם כך שכרו כיועץ מומחה תעופה ידוע שביקש מאנשי הצוות לצייר על דף את מיקום פגיעות הכדורים בכל מטוס שחזר. לאחר ניתוח הציורים הם זיהו שרוב הפגיעות היו באזור הכנפיים וקדמת המטוס.

אם היית יועץ, אילו אזורים במטוס היית מציע לחזק?

אנשי הצוות הבינו מהניתוח שעליהם להוסיף מיגון לאותם אזורים שבהם היו פגיעות הכדורים, כלומר בכנפיים ובקדמת המטוס, אולם המומחה עצר אותם מיד והורה להם לחזק דווקא את בטן המטוס.

הסיבה פשוטה – כל עוד הפגיעות שספגו היו בכנפיים ובחלק הקדמי הם הצליחו לחזור, אבל אם הפגיעות היו בבטן המטוס הם הופלו.

ניתוח שונה, הבנה שונה. התוצאות לא אחרו לבוא וסטטיסטיקות הנפילות השתפרו באופן משמעותי.

הנחות היסוד שלנו הן המשקפיים דרכם אנו מסתכלים על הזדמנויות עסקיות והשפעתן על הפעילות העסקית הינה קריטית. בשביל שנוכל לזהות ש"הגבינה זזה" ולפעול בהתאם ובזמן רלוונטי, אנחנו חייבים להרגיל את עצמנו לבחינה מתמדת של הנחות היסוד שלנו ולהפסיק לחפש יציבות, מכיוון שהיא לא קיימת.

אני אוהב למשל לאתגר את הווייז שלי ולבדוק אם הוא יטעה בהערכת זמן הנסיעה או לא. זה תלוי בכמה דברים כמו היעד (במיוחד ת”א) והשעה ביום (כמו שעות עומס). לפעמים אני מהמר על דרך חלופית ואז מגלה שזה מקצר לי את זמן הנסיעה, בלפעמים אחרות אני מבין שטעיתי. הווייז מאוד מתוחכם, אבל המציאות מתוחכמת יותר, היא כל הזמן זזה – פתאום תאונה, עומס שהיה נראה מאוד גדול ופתאום משתחרר, פתאום הפגנה במחלף השלום שלא יודעים מתי תסתיים..

האם אתה מזהה קשר בין הנחות יסוד בחיים האישיים שלך להנחות יסוד בעסק שלך? איך אתה יכול לבחון את הנחות היסוד שלך ולאמת אותם?

כשמתייחסים למציאות המשתנה כמו אל משחק, אמנם לא תמיד מנצחים, אבל לומדים להתייחס אליה בקלילות, לשנות מהלכים במהירות, לפרק ולבנות הנחות יסוד בלי לפחד. הדינמיות הזו מביאה לחיינו מימד חדש ואני ממליץ לכם לנסות לשחק עם זה בחיים ובעסקים.

זוהי ראשית הצירים בעולם העסקי. מכאן הכל מתחיל. אם אתם מבינים את זה ומעוניינים לעשות את התהליך ביחד, מצאתם את הפרטנר הנכון, כי ככה אנחנו עושים עסקים. דברו איתנו ונצא לדרך.

לצפייה במאמרים הקודמים בסדרה:

מאמר 1 – "עולם השכבות הנסתרות"

מאמר 2 – "על גמישות מחשבתית ומדע בדיוני"

מאמר 3 – "מידע זה כוח. האמנם?"